Menü
0(342) 322 00 86
7/24 Online Satış

Çikolatanın faydaları nelerdir ?

Çikolatanın ana maddesi kakaodur. Kakao ağacının tohumlarının mayalanması sonrasında kurutulması ile kakao çekirdeği elde edilir. Kakao çekirdeği oldukça yağlıdır ancak faydalı yağlar kategorisinde yer alır. Bunlara ek olarak çeşitli mineraller ve azot içeren lifli bir besindir. Lifli yapısı bağırsakları çalıştırır.

Çikolatanın içerisinde flovanol adı verilen bir madde bulunur. Bu madde ise beyne daha fazla oksijen gitmesinisağlar.

Tabii ki bu saydığımız bütün faydalar yeteri miktarda çikolata tüketildiğinde geçerli. Dozunun kaçırılması vücudumuza birçok zarara neden olabilir. Yetişkin bireylerin günde en fazla 2 ya da 3 tatlı kaşığı kakao tüketmeleri önerilir. Çikolata olarak bakıldığında ise en fazla 25 gramlık bir çikolata yetişkin bireylerin günlük ihtiyaçları için yeterlidir.

Kakao içerisinde bulunan polifenoller sayesinde insüline olan duyarlılık artar ve insülin direnci yüksek olan kişilerde için kilo kontrolünün sağlanmasına destek olur.

Çikolata dopamini tetikleyerek vücuda mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur. bu sebeple çikolata için doğal bir antidepresandır diyebiliriz. Strese karşı savaşta oldukça etkili bir ilaçtır.

Çikolata cildi güzelleştirebilme özelliğine sahiptir. Antioksidan deposudur.Antioksidanlar hasarlı hücrelerin tedavi edilmesinde ve yenilenmesinde aktif rol alırlar, bu sebeple cilt kusurlarını gidermede çikolata faydalıdır.

Çikolata içerisinde bakır bulunur bu sebeple gönül rahatlığı ile çikolata tüketmenin damar sağlığını koruduğunu belirtebiliriz. Kalbe ve giden damarların tıkanmasına engel olarak kalp krizi ve beyin kanaması riskini azalttığını da belirtmekte fayda var.